20 hafta gebelik beslenme,Hamileliğin 20. Haftası Ceninin 18.Haftası

Genel Puan
Kullanıcı Oyu
[Toplam Oy: 1]

ebrikler! Hamileliğinin yarısına hoş geldin! 20 haftalık gebelik orta demektir. 20 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şeyi merak ettiğini biliyoruz, o halde başlayalım!

20 haftalık gebelik kaç aylık olur? sorusuyla başlayalım, 5.ayın içindesin. 5.ay, ikinci trimesterin 2.ayıdır. Sana hareket alanı sağlayan bir dönemdir. Gerek erken dönem semptomlarındaki azalma ile gerekse henüz yeterince ağırlaşmamış olmanla hamileliğinin altın çağıdır.

20 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğin hemen hemen bir kelek büyüklüğünde! Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 14 ila 16 cm iken, 20 haftalık gebelikte bebeğin kilosu ise yaklaşık 260 gram.

Cinsiyetini Öğrenmek İstiyor musun?

Eğer öğrenmek istiyorsan bu haftaki ultrasonda bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsin. Cinsiyet dış üreme organlarının görünmesiyle anlaşılır. Fakat üreme organları, cinsiyeti açıkça belli edecek şekilde gelişmiş olsa bile bebeğin pozisyonu yüzünden ya da ultrason cihazının modeli yüzünden cinsiyet tahmininde yanılma olabilir. Fakat kız ise, bu hafta rahmi tamamen şekilleniyor ve vajina kanalı gelişmeye başlıyor. Oğlan ise testisleri karından aşağı iniyor ve birkaç ay içinde testis kılıfına düşecek.

Cildi, Saçı ve Tırnakları Ne Durumda?

Bu hafta cildi artık kalınlaşıyor ve verniksin koruması altında tabakalar oluşturuyor. Bu katmanlar: Epidermis (en üst katman olan üstderi), Dermis (cildin %90’ını oluşturan ortaderi), Subkutis ( çoğunluğu yağ olan altderi)

Saçı ve tırnakları da gelişmeye devam ediyor. Bu hafta bebeğine bir göz atma şansın olsaydı, ince kaşları, saçları ve bir hayli gelişmiş bacaklarıyla dikkat çekecek kadar bir bebeğe benzeyen ceninle karşılaşırdın.

20 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebeliğin ortalarında olduğun bu dönemde bebeğinin hareketlerini de hissetmeye başlamış olabilirsin. Çünkü bebeğinin henüz rahminin içinde dönecek, kıvrılacak, tekme ve yumruk atacak, hatta arada bir parende atacak bol bol yeri var. Bu hareketleri henüz hissetmediysen bile hissetmeye başlaman çok yakın. Ne zaman hissetmeye başladığını not et ve bir sonraki randevuda doktoruna söyle.

20 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin karnındaki gelişimi için daha ayrıntılı bilgi istersen, Bir Haşhaş Tanesinden Doğduğu Güne Yolculuk: Anne Karnında Bebek yazımıza göz atabilirsin.

Bebeğinin Gelişini Kutlamaya Hazır Mısın?

Senin ve bebeğinin ihtiyaçlarının tamamlandığı, arkadaşlarınla buluşup keyifli vakit geçirdiğin ve üstüne üstlük bir de bebeğinin gelişini kutladığın bir baby shower etkinliğine ne dersin? Bize kalırsa, bu fikri seveceksin. İhtiyacın olan malzemelerin listesini hazırlamaya başla!

Hem seni bu malzemeleri almaktan hem de arkadaşlarını acaba ne alsam düşüncesinden kurtaracak olan bu partiyi kendi evinde düzenleyebileceğin gibi, bir parti mekanında da düzenleyebilirsin. Bunun için Baby Shower Partisi Mekanı sayfamıza bakmanı öneririz.

Ayrıca; süsleme konusunda fikir almak için Baby Shower Organizasyon sayfamızı, harika bir pasta sipariş etmek için Baby Shower Butik Pasta sayfamızı okumanı öneririz.

Peki, ya bu güzel günün fotoğrafları! Profesyonel bir fotoğrafçının yardımını istiyorsan, Hamile ve Doğum Fotoğrafçısı sayfamıza göz gezdirebilirsin.

20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Beşinci ayla birlikte artık gebeliğe dair bir gerçeklik duygusu gelir. Karnın büyümeye devam ettiği gibi bebeğinin hareketlerini de hissedebilirsin artık. Ruh halindeki salınmalar görece azalmış olmasına rağmen dalgınlık ve kendinde olmama hali devam eder.

Rahmimde Neler Oluyor?

Bu haftaya kadar büyüme düzensiz olsa da, 20 haftalık gebelikte rahim büyüklüğü artık göbek deliğinin hizasına kadar gelmiştir. Rahim, 20.haftadan itibaren daha düzenli büyür. Hamileliğin 20.haftasından sonra rahim her hafta 1 cm büyümelidir. Örneğin 20.haftada rahminin büyüklüğü 20 cm ise, bir sonraki muayenede (4 hafta sonra) 24 cm olmalıdır.

Eğer bu hafta rahminin büyüklüğü 28 cm ise ikiz gebelik yaşayıp yaşamadığını ya da doğum tarihinin doğru hesaplanıp hesaplanmadığını belirlemek gerekebilir. Rahminin büyüklüğü 15-16 cm ise iyi bir ultrason kontrolünden geçmek gerekebilir. Rahim içi geriliği, diğer problemler ya da gebelik hesaplamada hata gibi olasılıklar söz konusu olabilir.

Fakat bu örnekleri rahmin beklenenden büyük veya küçük olduğu durumlar için verdik. Çünkü her doktor aynı şekilde rahim ölçümü yapmaz, her kadının rahmi de aynı büyüklükte olmaz. Çevrendeki hamilelere rahimlerinin büyüklüğünü sorup seninki onlardan farklıysa üzülme çünkü ölçümler kadından kadına değişir. Hatta aynı kadının farklı hamileliklerinde bile değişir. Bu yüzden düzenli olarak aynı doktorun kontrolünde olmaya özen göstermek gelişimi takip etmek açısından yararlıdır.

20 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Bu ay haftada yarım kilodan ayın sonunda toplamda hemen hemen 2 kilo alman olası. 20.haftanın sonunda toplamda 4.5 kilo civarında almış olabilirsin. Hangi trimesterda kaç kilo alman gerektiğini merak ediyorsan sana kabaca şöyle bir tablo verebiliriz.

1.trimester (0-3 ay): 1 ila 3 kilo 2.trimester (3-6 ay): 4 ila 5 kilo 3.trimester (6-9 ay): 5 ila 6 kilo

Eğer düzenli ve yavaş kilo alarak ilerlersen hamilelikte ortaya çıkan ağrı ve komplikasyonlara daha az maruz kalırsın. Hamilelik süresince toplam kilo alımın 11 ila 14 kilo aralığında olabilir. Ama kilon arttıkça ağrıların, çatlakların artabilir ve kendini daha sıkıntılı hissedebilirsin.

Kalp ve Dolaşım Sistemimde İşler Nasıl?

Dolaşım sistemin genişlemeye devam ediyor bu yüzden bu ay ve gelecek ay tansiyonun normalin altında seyredecek. Vücudun da daha fazla kan yapmaya devam ediyor. Yeterince demir alıyorsan eğer Daha sonraları vücudun alyuvar üretimini arttıracaktır. Alyuvar üretimini arttırmaya yarayan günlük demir ihtiyacını almadığın takdirde, alyuvarlarda azalmayla kendini belli eden demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkacaktır. Bu hastalık çoğunlukla gebeliğin 20.haftasından sonra ortaya çıkar ve yorgunluk hissi verdiği gibi seni hastalıklara karşı hassas yapar.

Karın Kaslarım Esniyor mu?

Bebeğin büyüdükçe karın kasların da esner ve gerilir. Kaslar kaburga kemiğinin alt bölümüne bitişiktir ve dikey olarak pelvise doğru uzanır. Orta çizgide ayrılabilirler. Bu ayrılmayı en çok yatarken ve kaslarını sıkıştırarak başını kaldırdığında fark edersin. Karnında şişlik hissi verir. Hatta bu şişliğin her iki yanında da kasın ucunu hissedebilirsin. Ağrı yapmaz ve bebeğine zarar vermez. Kasların arasında hissettiğin boşluk rahmindir. Bebeğin hareketlerini burada daha kolay hissedebilirsin.

20 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamileliğin 20.haftasına özel bir beslenme önerisi olmasa da genel anlamda tatlandırıcı kullanımından bahsetmek istiyoruz. Birçok kadın kalori alımını kısıtlamak için şeker yerine suni tatlandırıcılara yönelir. Aspartam, sakarin ve splenda yiyeceklerde ve içeceklerde en çok kullanılan suni tatlandırıcılardır.

Hamilelik döneminde şeker kullanımını sınırlandırman gerekse dahi suni tatlandırıcıları kullanmamanı öneriyoruz. Bazı araştırmalar hamilelik döneminde tatlandırıcı kullanmanın güvenilir olmadığını gösterir. Bu yüzden bu konuda doktorunun fikrini almadan tatlandırıcı kullanmaman sağlıklı olabilir.

Hamileliğin sırasında nasıl beslenmen gerektiğine dair ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza bakabilirsin.

20 Haftalık Gebelikte Cinsellik

Hamileliğin 2.trimesterı cinsel hayatın için en elverişli dönemdir. Çünkü biraz daha kilo aldıkça, cinsel ilişki senin için zorlaşabilir. O yüzden önünde bu konuda rahat olduğun son bir buçuk ayın olabilir. Biraz hayal gücü ve değişik pozisyonlarla hamileliğin bu döneminde cinsel ilişki kurmaya devam edebilirsiniz.

20 haftalık gebelikte cinsel ilişki pozisyonları da merak edilen noktalar biri. Sırtüstü ve yüzükoyun yatmadığın, partnerinin tamamen ve bütün gücüyle senin üzerinde olmadığı pozisyonları deneyebilirsiniz. Geceleri uyuman gereken pozisyonlara yakın, yan pozisyonlar senin için daha sağlıklı olacaktır.

Eğer ağrı, kanama veya diğer hamilelik komplikasyonlarıyla ilgili sorunların varsa hamilelikte cinsel hayatının nasıl ilerleyeceği ile ilgili doktorunla konuşmalısınız. Bu konuşmada yanında eşin de olmalı.

Gebelikte cinselliğe dair daha ayrıntılı bilgi için, Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey! başlıklı yazımıza bakabilirsin.

Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay’a değerli katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir