Genel Puan
Kullanıcı Oyu
[Toplam Oy: 2]

Merhaba arkadaşlar , bu yazımda sizlere Google, Yandex ve benzeri arama motorlarında üst sıralara nasıl çıkabileceğinizden bahsedeceğim. Üst sıralara çıkmak için hangi yolları izleyeceğinizi bir bir anlatacağım. Öncelikle Google veya diğer arama motorları bir algoritma belirliyor ve bu belirlenen sisteme göre diyelim internet sitelerinin kalitesi ortaya çıkarılıp ona göre sıralama yapılıyor.

Google’da nasıl üst sıralara çıkılır?

Öncelikle internet sitenizin kalitesi çok önemli yani yola en baştan başlamanız gerekiyor. Nedir bu kalite kriterleri?

  1. Tema
  2. İçerik
  3. Güncellik
  4.  Site Hızı (CDN kullanımı, Cache ekl. kullanımı)

İnternet Sitelerinde Tema Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tema Seçimi
Tema Seçimi

Şimdilik bu 3 ana başlıktan ilerleyelim. Tema ne alaka dediğinizi duyar gibiyim bu yüzden şöyle bir açıklama getirelim bu konuya. İnternet siteleri çeşitli temalar kullanır ve bu temaların altında kodlar yatar aslında dış görünüşün bir önemi yok işin background’u bizi ilgilendiriyor bu noktada.

Kullandığınız tema düzgün yazılmış eksiksiz ve sorunsuz olmalıdır. Tamamen Google ve SEO uyumlu bir tema kullanmalısınız. Fazla kalabalık veya yavaş bir tema kullanmamalısınız. İşin kod tarafından bir de dış görünüşun ne kadar önemi yok desekte sadece dikkat edeceğiniz misafirlerinizleriniz açısından da rahat ve kullanışlı bir tema elbette iş yapacaktır. Misafiri sitede tutacak ve bu sayede Hemen Çıkma Oranı düşecek Ort. Oturum Süresi Artacaktır.

Oturum Süresi ve Hemen Çıkma Oranı
Oturum Süresi ve Hemen Çıkma Oranı

Yukarıda gördüğünüz görseldeki internet sitesinin oranları epey kötü. 22 saniye gibi bir oturum süresi (Ortalama) ve %80 hemen çıkma oranı görünüyor ki bu çok fazla. Sizin internet sitenizin oranları da böyle ise yukarıda belirttiğim ve birazdan belirteceğim yöntemler işe düzeltmeye çalışabilirsiniz.

İçerik ve Güncelliğin Önemi

İnternet sitenize gireceğiniz her türlü içerik çok önemlidir. Sitenizde dikkat etmeniz gereken kesinlikle kopya veya alıntı içerik kullanmamanızdır. Tüm içeriklerinizi kendiniz yazmaya gayret gösterin. Bununla birlikte içeriklerinizin kelime sayısı en az 300 Kelimeyi geçmelidir. Bu sayede google’da üst sıralara tırmanabilirsiniz.   Ayrıca güncellik bakımından kesinlikle o tarihden 1-2 gün azami geçmiş bir içeriği eğer diğer siteler eklememişse siz de eklemeyin. Çünkü bir faydası olmayacaktır. Tabi bu noktada daha iyisini yazarım diyorsanız elbette fakat ona yakın veya benzer bir içerik girecekseniz hiç zahmete girmeyin. Daha güncel internette bulunmayan bir içerik bulmaya özen gösterin. İnternet siteniz daima özgün ve güncel olsun.

Bu yazımızın sonuna geldik, bir sonraki yazımızda Site hızı ve hızını arttırmak için kullanabileceğiniz bazı eklentilerden bahsedeceğiz. Hoşçakalın. Soru ve sorunlarınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir