Hibe Kredisi Nasıl Alınır – Devletten geri ödemesiz kredi nasıl alınır

Genel Puan
Kullanıcı Oyu
[Toplam Oy: 0]

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet bir çok sektörü desteklemektedir. Desteklediği sektörler için belli oranlarda hibe veya geri ödemesiz olarak kredi vermektedir. Tüm bunları vatandaşlarına verir iken de bazı şartları talep etmektedir. Bölgesel faktörler ve vatandaşın durumu göz önünde bulundurularak bu teşvikler bir şekilde kurumlar tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB iş hayatını destekler iken TKDK ise genelde kırsal alandaki hayvancılık, tarım ve turizm gibi bir çok alanı desteklemektedir.

Geri ödemesiz kredi nedir ?

Öncelik ile geri ödemesiz kredi nedir ? onu açıklayalım. Geri ödemesiz kredi dünyanın her yerinde aslında anlamı aynıdır. Alınan paranın geri hiç bir şekilde ödenememesidir. Buna hibe de diyebiliriz aslında. Bu şekilde kredi imkanını dünya genelinde vakıflar ve kurumlar vermektedir. Vakıfların ve kurumların bir çoğu ise devlete bağlı resmi bir şekilde faaliyet gösteren yerlerdir. Geri ödemesiz olarak kredi verilmesin amacı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kimi kurumlar yardım amaçlı verir. Kimi kurumlar ise teşvik amaçlı ve sektörü kalkındırma niyeti ile olarak geri ödemesiz kredi vermektedir. Ülkemizde geri ödemesiz kredi genelde, çiftçilerimize, öğrencilerimize, esnaflarımıza verilmektedir. Buda demek oluyor ki eğitimden hayvancılığa, tarımdan turizme her alanda mutlaka bir teşvik yer almaktadır. Hibe Kredisi kurumlara göre değişik şekilde şartlardan oluşmaktadır. Bir hayvancılık ile iş yeri kurmak için alınacak olan geri ödemsiz kredi şartları kesinlik ile aynı değildir. Şimdi Türkiye’de hibe veren kurumların şartlarını ele alalım.

İş yeri mi kuracaksınız?

Şayet devlet geri ödemesiz kredi alarak bir iş yeri kurmayı düşünüyorsanız size en iyi ilaç KOSGEB’ dir. 18 yaşında büyük olduğunuz sürece ve kurum tarafından yasaklanmış sektörlerde yer almadığınız müddetçe bu kurumdan hibe alabilirsiniz. İstenilen şartların en temeli bunlardan oluşmaktadır. Devamında ise kurum iş planı mantığına kavuşmanız ve kurulacak olan işletmenin uzun vadeli ayakta durması için size eğitim verecektir. Eğitim zorunludur. Eğitimlerin adına ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilmektedir. Eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan girişimci sertifika alır. Bu sertifika sonrasında ise işler biraz daha basit hale gelir. Sertifika sahibi yeni girişimci öncelik ile kendi iş fikrini öz sermayesi ile hayata geçirmesi gerekir. Daha sonra ise;

  1. KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekmektedir.

kayıt işlemini uygulamada olduğu şekilde gerçekleştiren girişimci sonrasında istifade edeceği ” Yeni Girişimci Destek Programı ” başvurusunu KBS üzerinden gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hayvancılık, bitkisel üretim veya turizm mi yapmak istiyorsunuz?

TKDK sadece desteklediği illerde büyükbaş hayvancılıktan, küçükbaş hayvancılığa yada mantar üretimden balık çiftliklerine veya kırsal alanda yapılacak olan turizm faaliyetlerine kadar %70 varan hibe vermektedir. Geri ödemesiz kredi için ilk ve en önemli şart mutlaka girişimcinin birim tarafından desteklenen illerde bunu yapması gerekmektedir.

Yapılan çağrı ilanları ile birlikte 2020 senesine kadar sürecek olan hibe imkanlarından yaralanmak için mutlaka IPARD 2 çağrısı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Kurumun sağlamış olduğu fırsatlar ancak bu çağrı ilanları ile başlamaktadırl  Yukarıdaki her ilde bir koordinasyon merkezi vardır. Daha ayrıntılı bilgiyi burada yer alan koordinasyon merkezlerine başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Not: Yukarıda yer alan destekler belli aralıklarda devlet tarafından hibe verilen teşvikler ile bir alakası yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir